O zjevení templáře v Liliové ulici

19. dubna 2009 v 16:23 | Bonnie |  Pro tebe
vím, jak moc máš templáře rád. Našla jsem jednu pověst ze Starých pověstí Pražských....doufám, že se ti bude líbit...prosím nezlob se na mě...vážně to nebyla moje vina...

Bezhlavý templářský rytíř


Podle knižních průvodců i řady novinových článků platí Bezhlavý templářský rytíř za neznámější pražské strašidlo. Je však překvapující, jak neúplné informace o "celebritě" mezi metropolitními hastroši kolují.

V klášteře Templářů u Sv. Vavřince byl prý rytíř jeden pro těžkou vinu podle přísného řádu odsouzen k smrti a stať. Povídalo se, že zemřel s bohem neusmířen a že proto byl zaklet. Od té doby každého pátku zjevovala prý se v Liliové ulici v blízkosti kláštera po půlnoci podoba rytíře, jedoucího na bílém koni, jemuž z nozder oheň sršel. Jezdec, oděn bílým pláštěm, byl bezhlavý, hlavu držel v ruce při sedle. Udeřením jedné hodiny s půlnocí zjevení zmizelo.

Shodně se zde citovanými Starými pověstmi pražskými vypráví i další knihy. Rytíř na svém oři brázdit nejen ulici Liliovou, ale přes Mariánské náměstí pokračoval mnohdy až za Staroměstské náměstí. Avšak v osmnáctém či devatenáctém století se z Liliové ulice náhle vytratil.

Kam se poděl? Za počáteční bod ke zjištění příčiny jeho vytracení můžeme použít informaci ze současné knihy Petr Kovaříka Klíč k pražským hřbitovům.

Po hřbitově v Liliové ulici zůstala již jen branka…

Konec templářových jízd v Liliové ulici se shoduje s obdobím postupné likvidace hřbitova. Kdy přesně zanikl i templářův hrob nevíme, neboť hřbitov byl okrajován postupně, s tím jak bývalou zástavbu v Liliové nahrazovaly nové domy. Výstavba nových domů se na templářově vymizení z Liliové ostatně podepsala také…

O staletí mladší pověst, zaznamenaná právě na přelomu osmnáctého a devatenáctého století Františkem Langerem, Bezhlavého templáře znovu zmiňuje. Tehdy je již spatřován v Templové ulici. Zde měli svého času Templáři své druhé pražské útočiště.

Třeba zmínit, že templářův oř jezdil často po paměti. Bezhlavý rytíř jej nechával volně cválat. Když ale starou zástavbu a křivolaké uličky nahrazovaly domy nové, do rovných ulic uspořádané, stávalo se, že bezhlavý rytíř projížděl nově postavenými domy.

Projel obchodem s husami, sýry a vejci, potom dvěma byty se spícími rodinami, dvorkem se skladem sudů a teprve potom se octl v pokračování bývalé ulice…

…popisuje Langer a nepřímo vysvětluje, proč se rytířovy páteční cesty postupně omezily jen na poslední ulice v okolí Ungeltu, jimž se inovace naštěstí vyhnula.

Pověst ostatně dochování Ungeltu ve starodávné podobě připisuje právě Templářskému rytíři. Dnešní obecní dům, nakonec postavený vedle Prašné brány, měl původně stát na místě Ungeltu. K ověření této historie zájemcům doporučuji dobový tisk z roku 1901…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama